Õpiränne Hispaanias täiskasvanud kokkadel - Valgamaa Kutseõppekeskus

ERASMUS+ projektiga Malagas!

Augustis avanes meil võimalus osaleda Erasmus+ programmi kaudu Hispaanias Malagas praktikal.

Malaga on miljonilinn Lõuna-Hispaanias Vahemere ääres.Sattusime Malagassse ajal, mil toimus nende aastasündmus- Feria,mis kestis 10 päeva.Sel ajal saabub miljonilinna lisaks veel miljon turisti,kes kindlasti tahavad osa saada  ka piirkonna toidu- ja joogikultuurist.

Minu praktikakoht  El Chinitas asus otse südalinnas ja oli traditsioonilise hispaania toidu restoran,mis teenindas külalisi kolmel korrusel.Festivali ajal käis päeva jooksul söömas umbes 300 inimest .

Anneli  väike restoran LECHUGA TAPAS asus samuti kesklinna lähedal ja pakkus põhiliselt salateid ja smuutisid.

Jaanuse praktikakoht restoran La Mensula asus otse mere ääres ning oligi põhiliselt orienteeritud  mereandide pakkumisele.

Hispaanlased tunnevad söögist suurt mõnu ega hoia kokku aega ei toidu valmistamisel ega selle nautimisel.Sageli istutakse toidulaua taga mitmeid tunde ja seltskond on lärmakas .

Piirkonnas oli tuntud roog  kataloonlaste kalaoperett.See sisaldas kala ja erinevad mereande koos sibulate, paprika, küüslaugu, suitsusingi, tomatite, jahvatatud mandlite, safrani, loorberilehe, peterselli ja pipraga brändi-šerrikastmes. Palju söödi  maitsvaid pastaroogi, mis sageli küpsetatakse üle suurel paellapannil.

Väga tuntud on  hispaanlaste kuivatatud sealihasink jamon serrano , ning tšillipipra ja küüslauguga maitsestatud  chorizo .Chorizo on kuiv vürtsikas vorst, mis sisaldab sea-, veise-, hobuse-, eesli või muulaliha või neid kõiki koos ning  pruugitakse paella valmistamisel ja hautistes.

Hispaania toidukultuuri tutvustades ei pääse ka sõna tapas selgitamisest.Sain teada ,et tapa tähendab hispaania keeles kaant ja legendi  kohaselt on tapased seotud vana kombega katta restoranides veiniklaas selle sisse lennata üritavate putukate eest leiva- või juustuviiluga või singilõiguga. Külastajad pistsid veini juues ka “kaane” nahka. Soolane suutäis innustas rohkem veini tarbima ja lõpuks hakkasid baaripidajad juba spetsiaalselt suupisteid serveerima. Klaaside peale hakati asetama väikeseid taldrikuid soolaste delikatessidega.Nii oligi sündinud tapaskultuur. Hispaanias  nauditakse tapaseid peamiselt ootena lõuna ja õhtusöögi vahel, sest seal on kombeks alustada õhtusöögiga mitte enne kella üheksat õhtul.

Loomulikult veetsime me vaba aja rannas päikest ja merd nautides ning piirkonnas ringi reisides.

Olen tänulik selle võimaluse eest.Täiskasvanud õppijana avardas see mu silmaringi,sain uusi teadmisi ja oskusi toiduvalmistamise vallast,aga ka oskuse kohaneda ja hakkama saada võõras keele- ja kultuurikeskkonnas. Soovitan sellist kogemust kõigile!