Õpirändel osalenute tagasiside - Valgamaa Kutseõppekeskus

 

Et kõik ausalt ära rääkida…

Valgamaa Kutseõppekeskuses on võimalik programmi Erasmus+ raames minna välispraktikale. Sel sügisel pakuti võimalust minna välispraktikale Türki nii sõiduautotehnikutel, kokkadel kui ka hooldustöötajatel. Mõte tundus atraktiivne kõigile, kuid veidi hirmutas ikkagi iseseisvalt võõrasse riiki minek. Õnneks aitasid mõtte teostusele kaasa praktikajuhendaja Kaidi julgustav toetus ning õpetaja Ahko kaasa tulemine Türki. Elevus eesseisvast praktikast oli suur.

Kohale jõudsime kenasti ning kohe alguses sai meile selgeks, et türklastega suheldes aitab kõige rohkem eestlaslik kaine mõistus ning tahe praktiseerida võõras riigis. Keelebarjäär alguses küll tekkis, kuid õige varsti olid meil selged türklaste endi igapäevased väljendid türgi keeles kui ka stamplaused inglise keeles. Vastuvõtt oli väga soe ning oli näha, et meid oodati. Türklased ise hindavad väga oma aega ja seetõttu osatakse hinnata ka pikki tee joomise pause. Kohalikud on väga suured teesõbrad ning külalistega tutvumiseks peetakse elementaarseks tee joomist iga kord, kui kellegi uuega tutvutakse. Nende teevalik on Euroopa üks mitmekesisemaid ning maitsed erakordsed. Ka bussiliiklusega pidime veidi harjuma, sest kui eestlane on harjunud, et buss tuleb siis, kui graafik ette näeb, siis Türgis on tavaline, et buss võib hilineda 15-40 minutit. Praktika alguses olid pikad pausid ja hilinemised küll harjumatud, kuid juba esimesel nädalal olime kohalike igapäevase tempo omandanud.

Nagu kõikidel praktikantidel, nii ka meil, tuli täita praktikaga seotud kohustusi kohe järgmisel päeval peale saabumist. Sõiduautotehnikud alustasid praktikat auto remontimisega esinduses, kokad toidu valmistamisega restoranis ning hooldustöötajad asusid hoolitsema eakate eest hooldusravikeskuses.

Kui nüüd natuke analüüsida erinevate asutuste ja ettevõtete töötajate keeleoskust, siis kõige rohkem keelelist praktikat said sõiduautotehnikud, sest just tehastes töötavad kohalikud valdavad inglise keelt kõige paremini. Koka õpilased said praktiseerida aga kohalike roogade valmistamist. Türgipärased toidud tulid praktika lõpuks ikka juba väga hästi välja. Kuna hooldustöötajatel oli igapäevaselt kõige rohkem kliente ja kolleege, siis nemad said praktiseerida mitmeid võõrkeeli: eesti, vene, saksa, inglise.

Oleme rõõmsad, et praktika sujus hästi ning kogemused, mis me praktika ja kogu Türgis veedetud aja jooksul saime, on hindamatud. Kutsekoolist saab lisaks praktilistele oskustele avardada ka silmaringi ja välispraktika annab selleks ühed vahvamad võimalused.

Ka meie pered toetasid meid kogu välispraktika ajal ning suur jällenägemise rõõm peale praktikat sai meile kõigile kodus osaks.

Seda kogemust soovitame kõigile, kel vähegi tahtmist ja soovi on. Kui alguses tekibki ärevus kõige võõrapärase ees, siis tegelikult esimese nädalaga saavad kõik küsimused vastused. Türgi kultuur on paeluv ja omanäoline ning köök rikkalik ja maitsev. Kokkuvõtvalt võib öelda, et Türgi võlus meid kõiki. Tänud võimaluse eest.